Jakost uzávěru a sterilace spolurozhodují o trvanlivosti masových konzerv. Ale i dokonale sterilované konzervy se znehodnotí, jestliže sklenice nebo plechovky nejsou neprodyšně uzavřené. Uvolněním víčka nebo netěsností uzávěru obalu se dostane dovnitř vzduch nebo voda při chlazení a tím je výrobek infikován rozkladnými mikroorganismy. Zvláště uzavírání plechovek je důležitá manipulace. Nezbytný a hlavní je uzavírací stroj konzerv, který musí být v bezvadném stavu, dobře ošetřený a dokonale seřízený, aby uzávěr byl zcela hermetický. Vyžaduje to určité vědomosti a praktickou zkušenost.
Uzavíraček je několik typů, buď motorové, nebo na ruční pohon. Výhodné jsou uzavíračky kombinované s ořezávacím zařízením. Umožňují několikeré upotřebení plechovek tím, že utvoří zahnutý okraj a novým víčkem se opět uzavřou. O správnosti a těsnosti uzávěru se lze přesvědčit několikerými zkouškami.
Těsnost uzávěru
Před vlastním uzavíráním naplněných obalů nejprve odzkoušíme prázdný obal. A to ponořením prázdné nebo obarvenou vodou naplněné plechovky do vřelé vody, zahříváme až k bodu varu a pozorujeme, zda uzávěrem neuniká vzduch. Přehříváním se zvětšuje objem obsahu, vzniká tlak a jestliže uzávěr netěsní, unikají vzduchové bubliny, což dokazuje nesprávné seřízení uzavíračky. Nejčastěji je uzávěr netěsný v letovaném spoji. Netěsnou plechovku zkusíme znovu uzavřít upravenou uzavíračkou a opět ji zkoušíme. Teprve po dokonalém seřízení uzavíračky začneme s uzavíráním plechovek naplněných masem.